Иновативно училище

 

 

 

 

 

       ОБЕДИНЕНО УЧИЛИЩЕ „ХРИСТО БОТЕВ“ С. РОСЕН, ОБЩ. СОЗОПОЛ

                     Тел.: 05916/23-74, e-mail: [email protected], http://obuhristo-botev.com

 

                                     И Н О В А Т И В Н О  У Ч И Л И Щ Е   

                           ИНОВАЦИЯ „ОТКРИВАТЕЛИ – СЪЗДАТЕЛИ“

 

 

       През учебната 2023/2024 година Обединено училище „Христо Ботев“ с. Росен, община Созопол отново е включено в Списъка на иновативните училища с Решение на Министерски съвет № 469 от 7 юли 2023 г. за приемане на списък на иновативните училища в Република България за учебната 2023/2024 година, под № 62.

       Иновацията „Откриватели-създатели“ цели активното включване на учениците в процеса на обучение, което ще ги направи по-подготвени за различни житейски ситуации; като активни участници, откриватели и създатели на учебен продукт, те ще могат да откриват проблемите, да ги разрешават, да споделят и разясняват на своите съученици.

         Иновацията е насочена към използване на иновативни методи на преподаване – проектно базирано обучение, обърната класна стая, учене чрез правене. Тя обхваща и надгражда области на знанието по всички учебни предмети. Иновацията  включва конкретни дейности – открити уроци извън класната стая, етап на практическо приложение на знанията, споделяне на добри практики пред родители и общественост. В управлението на часа са включени изнесени обучения, споделени уроци, практически и лабораторни занятия, драматизации, работа в екип. Фокус на иновацията е работата върху учебни проекти, които обхващат теми от учебното съдържание и предвиждат дейности за създаване на краен продукт.

         В иновацията са включени ученици от I и V клас.

 

                          Обединено училище „ХРИСТО БОТЕВ“ село Росен – домакин и гост

               на обмен на добри практики между училища по НП  „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“

 

       През настоящата учебна година по НП „Иновации в действие“ ОбУ „Христо Ботев“ сключи Договор за сътрудничество и обмяна на иновации с Основно училище „Христо Смирненски“ град Генерал Тошево, област Добрич – общинско, иновативно и с Основно училище „Пейо Крачолов Яворов“ село Крушевец, община Созопол, област Бургас – общинско, неиновативно.

        В съответствие с  Правилата  за изпълнение на НП „Иновации в действие“ бе извършено двустранно сътрудничество за обмен на иновационни практики между нашето училище и ОУ „Хр. Смирненски“ гр. Генерал Тошево – реализирани взаимни посещения в другото училище. Участници в мобилността бяха 16 учители и 16 ученици.

       ОбУ „Христо Ботев“ с. Росен бе домакин на първата мобилност, която се проведе в периода от 13 до 16 май 2024 г. Основна цел на училището като домакин бе демонстриране на добрите  практики, подкрепящи активното включване на учениците в образователно-възпитателния процис, в следствие на което като активни участници, откриватели и създатели на учебен продукт, те могат да откриват проблемите, да ги разрешават, да споделят и разясняват на своите съученици.

            На 13 май гостите от Генерал Тошево, Крушевец и Зидарово посетиха Пермакултурна ферма с. Росен, килийното училище в селото, а след това се запознаха с базата на училището-домакин. На следващия ден на училищните екипи бе представена иновацията на ОбУ „Христо Ботев“ – „Откриватели-създатели“. Те присъстваха на бинарен иновативен урок в I клас на тема „Пътешествието на житената питка в страната на знанието“ и участваха в дискусия по актуални теми. На третия ден училищните екипи участваха в иновативен интердисциплинарен урок в V клас на тема „Природата около нас“, обмениха опит. По време на иновативните дейности на 15.05.2024г., в които участваха екипите на четирите училища – партньори, бе осъществен мониторинг от РУО Бургас, при който е констатирано, че демонстрираните дейности от училищните иновации съответстват на изискванията, целите и задачите на НП „Иновации в действие“ и на Програмата на мобилността. Следобедните часове бяха посветени на места с историческо, образователно и културно значение – бяха посетени най-южното селище по българското черноморие – Резово, мегалитното светилище Бегликташ, Созопол, Черноморец, остров Св. Анастасия.

         Домакин на втората мобилност бе ОУ „Христо Смирненски“ гр. Генерал Тошево; тя се проведе в периода от 05 до 07 юни 2024 г.

         На 5 юни на училищните екипи бе представена иновацията на ОУ „Христо Смирненски“  – „Ученическото самоуправление – успешна формула за институционално взаимодействие“. За учениците бяха организирани арт работилници: „Млад художник“, „Света на занятите“, „Кулинарно вълшебство“. На следващия ден училищните екипи посетиха музея на Й.Йовков и старото Йовково училище в село Красен, където участваха в открит урок „Йовковите герои през  погледа на ученика“. Следобяд участваха в кампания „Почистване на местността около язовир „Дрян“ и посетиха Филиповата кръчма, където гледаха училищен филм с участие на ученици от ОУ „Христо Смирненски“ по едноименния разказ на Й. Йовков „Другоселец“. На 7 юни бе осъществена екскурзия „Забележителностите на моят роден край“ до фар „Шабла“, Камен бряг, „Яйлата“, нос „Калиакра“.

Участниците в мобилностите от четирите училища активно се включиха във всички организирани дейности. Дейностите бяха проведени в училище – по време на учебни часове, в извънкласни занимания, извън училище – на места, където се провеждат иновативни практики – открити класни стаи, места с образователно и екологично значение. Много от дейностите се проведоха пред гости и родители. За учениците това бе важно, интересно и вълнуващо. Всички те искаха до покажат какво са постигнали, с какво се гордеят, но също и да научат и да видят нещо ново, за което да разкажат и което да покажат на своите съученици.

Особено вълнуващо бе включването на учениците от всички училища-партньори в откритите уроци и активното им участие в дейностите в тях – те участваха в екипи, отговаряха на въпроси, извършваха приложни дейности, влизаха в ролята на герои, обясняваха, оценяваха. Така иновативните процеси и продукти бяха представени в своето пряко приложение в училищния живот

           След приключване на дейностите по мобилността участниците отнесоха в своите училища нови идеи, намерения за поддържане на професионални и лични контакти и за продължаващ обмен на практики, нови познанства и позитивни емоции, подаръци, сертификати.

Иновации в действие - презентация